5 Rad, jak NIE wybierać koloru farby.

Jak nie wybierać koloru farby?

 


1. Ze zdjęcia w magazynie


 

      Magazyny wnętrzarskie to świetne miejsce do szukania inspiracji. Jestem pewna, że znajdziecie tam fantastyczne pomysły. Jednak wystrzegajcie się szukania idealnych odcieni na ich podstawie. Niestety nigdy, nawet idealnie dobrany kolor z wzornika, w waszym wnętrzu nie będzie wyglądał identycznie, jak ten na zdjęciu. Co więcej, nawet gdy nie będziecie musieli sami dobierać nr koloru, a będzie on podany w artykule, w waszym pomieszczeniu będzie on zupełnie inny. Dlaczego? Inne oświetlenie, proces fotografowania, edycji zdjęć i ich druku zniekształca rzeczywisty kolor.

 

Najlepsza rada: Patrz na rzeczywistą próbkę koloru, który bierzesz pod uwagę, a nie jego zdjęcie.

 


2. Z wzornika kolorów w sklepie.


 

 

      Co? No jak to? Niestety tak. Wyobraź sobie, że jesteś w sklepie i trzymasz w ręku wzornik. Wybrałeś pasujący Ci kolor np szary. Jednak nie masz na pasku jednego odcienia, a co najmniej 5. Pozostałe kolory rozpraszają wygląd Twojego. Nie wiesz czy to co wybrałeś nie jest zbyt jasne. A może wręcz przeciwnie jest zbyt ciemnie? Czy nie jest tak? Poza tym kolory z sąsiednich pasków (np błękity, fiolety, zielenie itp.) zaburzają właściwy odbiór odcienia, który wybrałeś, nadają mu poświatę.

      Poza tym sklepy najczęściej stosują oświetlenie jarzeniowe, a my w naszych domach już ledowe. Oba nadają zupełnie inny odcień. Oświetlenie powoduje tak dużą różnicę, że kolor wybrany w sklepie będzie miał w domu nie tylko inny ton, ale również i odcień.

 

Najlepsza rada: Sprawdź wygląd koloru w pomieszczeniu, w którym ma być nim malowane. Odetnij wybrany kolor z wzornika, jeżeli to możliwe, bądź weź ze sklepu duży, pojedynczy wzór koloru.

 


3. Na zewnątrz.


 

      Oczywiście dotyczy to tylko kolorów, które wybieramy do malowania pomieszczeń. Jeżeli planujesz odnowić elewację, jej kolor wybierz na zewnątrz (w cieniu i pełnym słońcu).

      A dlaczego kolorów wewnętrznych nie wybieramy w pełnym słońcu? Spójrz na zdjęcie.

 

      Coś co na zewnątrz wygląda idealnie, w pomieszczeniu może okazać się zbyt ciemne. Kolory skąpane w słońcu zawsze wyglądają na lżejsze, jaśniejsze, w cieniu zawsze są sporo ciemniejsze.

 

Poniżej możesz zobaczyć, jak różne oświetlenie i tło wpływają na Twój odbiór koloru.

      Możecie mi wierzyć bądź nie, ale na każdym zdjęciu jest dokładnie ta sama próbka koloru. Jest to nr HC-172 z próbnika Benjamin Moore, umieszczona na ścianie z białym odcieniem OC-95 w pokoju od strony zachodniej (3 pierwsze).

 

A. W  dzień pochmurny, bez dodatkowego oświetlenia.

B. W dzień słoneczny, bez dodatkowego oświetlenia.

C. Z włączoną tradycyjną żarówką.

D. Na ścianie z odcieniem OC-17, we wschodnim pokoju, w słoneczne popołudnie, bez dodatkowego oświetlenia.

Niewiarygodne, prawda?

 

Najlepsza rada: Obejrzyj wybrany kolor w pomieszczeniu, w którym będziesz nim malować kilka razy, o różnych porach dnia i przy różnym oświetleniu, najlepiej z meblami, które będą tam umieszczone.

 


4. Z próbki koloru, na środku ściany.


 

 

      Sprawdzanie próbek kolorów bezpośrednio na ścianie? Jak najbardziej tak. Niestety producenci wielu firm bardzo nam to utrudniają, bo najmniejsza pojemność jaką można kupić to najczęściej 1 l. Wiele osób wiedząc, że na próbki (przy kilku odcieniach) będzie musiało wydać dokładnie tyle co na pomalowanie całego pokoju rezygnuje z tego.  Na szczęście od niedawna kilku producentów wprowadziło saszetkowe próbki gotowych farb. Można je kupić za ok 4 zł. W przypadku farb z mieszalnika jest to jednak wciąż niemożliwe.

 

      A gdzie należy pomalować taką próbką? Napewno nie na środku ściany i napewno nie maleńki kawałek. Sami widzieliście powyżej, jak otoczenie wpływa na odbiór koloru. Po pomalowaniu na środku, małej plamy koloru nie uzyskacie jej reprezentatywnego wyglądu. Oczywiście nie mówię, że konieczne jest pomalowanie całego pokoju. Wystarczy obszar jak poniżej, przy wykończeniu, które w tym pokoju jest na stałe.

 

Najlepsza rada: Pomaluj próbką kawałek płyty kartongipsowej i przenieś go po całym pomieszczeniu. Ustaw przy oknie, drzwiach, meblach, dywanie. Spójrz na niego bezpośrednio, starając się nie patrzeć, na kolor ścian, który masz do tej pory. Pamiętaj by czynność tą powtórzyć o innej porze dnia i z innym oświetleniu.


5. Przy różnych próbkach koloru


 

      Patrzenie na wiele kolorów, obok siebie, może być tak samo mylące jak na patrzenie, na pasek wzornika kolorów w sklepie.

Najlepsza rada: Patrz na kolory pojedynczo i wyeliminuje te których nie lubisz.

 

O czym powinieneś pamiętać:

1. Sprawdzaj rzeczywisty wygląd farby, a nie jej zdjęcie w magazynie czy internecie.

2. Zobacz, jak kolor będzie wyglądać w przestrzeni, w której będzie malowany.

3. Spójrz na kolor farby o różnych porach dnia.

4. Pomaluj próbką przestrzeń obok drzwi i wyposażenia.

5. Sprawdzaj jeden kolor na raz.

 

      Hmm... tak naprawdę wystarczyło napisać tylko te 5 podpunktów :) Mam nadzieje jednak, że szersza wersja również Wam się przydała i naświetliła głębiej pułapki jakie wynikają z doboru odpowiedniego koloru.

 

Źródło: pinterest.com, www.clean-and-colour.pl, www.creaklinehouse.com, www.postcardfromtheridge.com

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe