Kominek - i co z tym fantem zrobić???

      Być może te kilka rad, które tu się pojawi będzie przydatne dla wąskiej grupy odbiorców (tych na etapie budowy domu), jednak mam nadzieje, że dzięki bogactwu zdjęć z przyjemnością przeczytają dzisiejszy wpis wszyscy. :)


Wkład kominkowy


 

     

       W Polsce największą popularnością cieszą się wkłady z szybą (taki posiadam również ja), jednak uwielbiam, częściej występujące w amerykańskich inspiracjach, kominki otwarte. Raz, że mają korzystniejszy wymiar (są wyższe) i montuje się je przy samej podłodze, a dwa często mają delikatne szczegóły, które nadają im niepowtarzalnego wyglądu. Niestety ze względu na brak szyby są bardziej niebezpieczne. Zresztą nikt z Was pewnie nie potrafi oprzeć się urokowi "otwartego" ognia.

      Przy wyborze wkładu, oprócz tak oczywistych rzeczy jak parametry, moc, wykonanie, wygląd zwróćcie uwagę na jego wymiary - szczególnie głębokość. W większości naszych domów, kominy budowane są tak, że w salonie po zabudowie kominka, powstaje nam wielki "kloc". O ile w przypadku bardzo dużych salonów (takich 100 m2) nie ma to może wielkiego znaczenia, w przypadku mniejszych już ogromne. Dochodzą przecież meble i miejsca robi się znacznie mniej. Najgorsza sytuacja jest jednak wtedy, gdy kominek stoi w ciągu komunikacyjnym (tak było u mnie).

       Duży wkład może zburzyć Wam wygląd całego salonu i utrudnić, a czasem wręcz uniemożliwić wygodne i ergonomiczne rozstawienie mebli. Co mogę poradzić, by tego uniknąć? Wybierzcie kominek i jeszcze przed zakupem, narysujcie jego rzut na podłodze (uwzględniając również konieczny zapas na montaż. UWAGA !!! Kominka nie montujemy przy samej ścianie. Potrzebny jest, co najmniej kilkucentymetrowy zapas na montaż rur). Dobrze będzie jeżeli narysujecie również rzuty mebli, a  najlepiej gdy w tych miejscach rozstawicie kartony lub bloki styropianu. Wówczas doskonale będziecie widzieć, czy wybrany rozmiar jest ok, czy trzeba rozpocząć poszukiwania na nowo.

 


Podłoga przy kominku


 

     

      Element często pomijany, a trzeba o niego zadbać jeszcze na etapie wylewek. Osobiście nie jestem za tym by podłoga przed kominkiem była wyższa niż jej pozostała część. Raz, że średnio to wygląda, dwa jest niewygodne (idąc trzeba uważać, by nie uderzyć się o wystający stopień), a gdy mamy dziecko to jest to dodatkowy, niebezpieczny element w domu.

      Dlatego jeszcze przed etapem wylewek należy ustalić z jakiego materiału będzie wykonana podłoga przy kominku (kafelki, płyta granitowa, marmurowa itp) sprawdzić ich grubość, ustalić jakiej grubości będzie miał materiał na pozostałą część podłogi w pomieszczeniu i w przypadku występowania różnic, o tą wartość zniwelować wysokość podłogi przy kominku. Dzięki temu będziecie mieć idealnie zlicowaną podłogę.

Jaki materiał ułożyć na podłodze przy kominku?

      Najlepiej ten sam, który użyliśmy do wyłożenia środkowej części kominka. Będzie wyglądać spójnie i elegancko. Możemy również zrobić wokół kominka taką samą podłogę jaką mamy w całym pomieszczeniu.

      Tego rozwiązania jednak nie polecam. Z doświadczenia wiem, że nie ma możliwości, by przy otwieraniu drzwiczek, gdy dokładamy drewno, nic nie wypadło z kominka. Żarzący się popiół, będzie zabójczy dla naszej podłogi, a układanie w tym miejscy szyby (dla jej zabezpiecznia) jest poprostu "słabe".

      Jeżeli jednak nie macie możliwości zlicować podłogi (bo na etapie wylewek poprostu o tym nie pomyśleliście), można zadbać by ta część podłogi wyglądała efektownie stosując np takie rozwiązania. Wygląda inaczej, a napewno tak jakby, było to zaplanowane od samego początku.

     


Rozmiar portalu


 

       

      Przy planowaniu rozmiaru portalu kominkowego należy uwzględnić rozmiar (wysokość i szerokość) wybranego wkładu kominkowego. Najczęściej wkład montowany jest centralnie, w środkowej części obudowy kominka (ok 20 cm od poziomu podłogi i 10-15 cm od kolumn portalu). Przykładowe wymiary portalu kominkowego możecie znaleźć poniżej. Pamiętajcie to jest tylko przykład. Jak najbardziej dozwolone są kilkucentymetrowe wahania. Wymiary te mają Wam jedynie pomóc przy projektowaniu własnego portalu. Konieczne do uzyskania wymarzonego projektu, będzie jego rozrysowanie. 

*** Głębokość kominka

        Pamiętam, że przy projektowaniu mojego kominka kamieniarz łapał się za głowę gdy powiedziałam, że jego głębokość ma mieć 10 cm. Był niezmiernie oburzony, że chce "zamontować takiego plaskacza" (cyt.). Próbował mnie przekonać do swojej wizji wielkiego portalu, jednak bezskutecznie. Dlaczego? Dlatego, że po pierwsze nie podobają mi się przaśne, wielkie kominki na bogato, które przy już ogromnych zabudowach komina zajmują bardzo dużo przestrzeni, a dwa w moim przypadku (kominek w ciągu komunikacyjnym) byłby on poprostu niepraktyczny. Ostatecznie nasze drogi z tym kamieniarzem się rozeszły, a ja znalazłam innego, który bez słowa wykonał mój projekt :) (mieszkańcom trójmiasta i okolic z przyjemnością udzielę kontaktu).


Wygląd portalu kominkowego


 

      Przede wszystkim pójdźcie w ponadczasową prostotę i elegancję. Bogato zdobione kominki z licznymi rzeźbieniami są passe. Wybierzcie ponadczasową biel i czerń (ew. szarość). Materiał? Najlepszy będzie granit i marmur. Możecie też wybrać piaskowiec tylko pamiętajcie, że jest bardziej porowaty i utrzymanie go w czystości będzie trudniejsze, a napewno będzie wymagał częstszej impregnacji.

      Dzisiaj, to by było na tyle w temacie kominków. Właśnie zdałam sobie sprawę, że temat ten jest bardzo szeroki i udało mi się zamieścić tutaj, tylko podstawowe informacje. W związku z tym możecie być, że wkrótce pojawi się kolejny wpis o tej tematyce :) 

Źródło: pinterest.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe