Sztukateria - moja miłość

      Amerykanie wykorzystują listwy sztukateryjne na kilka, podstawowych sposobów. Niestety nie doczekały się one polskiego odpowiednika w nazewnictwie. Będziemy więc posługiwać się angielskimi, a zaczniemy od ich najprostszej formy.

 


Chair moulding 


 

      czyli listwa sztukateryjna przebiegająca poziomo przez ścianę, na wysokości mniej więcej końca oparcia krzesła. Najczęściej jest to ok 90 cm od poziomu podłogi. W tym przypadku, najbardziej popularne są listwy o szerokości 4-5 cm, ale zdarza się i stosowanie listew 10 cm. Ich kolor to najczęściej kolor ściany bądź biały.

 

 


Wainscot moulding


 

       czyli dół ściany w zabudowie ala boaseria. Całkowita wysokość wainscot moulding najczęściej jest trochę większa niż chair moulding, bo wynosi ok 100 cm.

      Poniżej przedstawiam przykładowe odległości pomiędzy poszczególnymi listwami. Pamiętajcie, to nie są ścisłe wytyczne. Jeżeli zdecydujecie się na taką dekorację musicie do tego podejść profesjonalnie tzn pomierzyć ściany, rozrysować je na kartce, a potem z zachowaniem wszelkich proporcji wyznaczyć poszczególne prostokąty. Jest to konieczne, by nie okazało się podczas klejenia, że brakuje Wam ściany na ostatni prostokąt.

      A jakieś szerokości sztukaterię zastosować?

- listwa przypodłogowa: min 10 cm (najlepsza jest 14-15 cm)

- listwy do tworzenia prostokątów: od 3 do 5 cm (ja jestem zwolennikiem tych węższych)

- szczytowa listwa wykańczająca: 5 -10 cm. Jak widzicie tutaj jest duża rozbieżność. Najczęściej stosuje się listwy ok 10 cm i tak wg mnie wainscot moulding wygląda najkorzystniej. Jednak jeżeli prostokąty tworzyliście przy użyciu 3 cm listew możecie pokusić się o zwieńczenie 5 cm.

      A jaka kolorystyka?

Najczęściej stosuje się białą, bądź w kolorze ściany.

 

      Można zaryzykować też kolor ciemniejszy, ale koniecznie w tonacji ściany.

 

 


Wall moulding


 

      czyli sztukateria na całej wysokości ściany.

      Występuje ona w 2 wariantach. Pierwszy to duże (jednakowe lub różnej szerokości) prostokąty. Najczęściej w odległości 10-12 cm od listwy przypodłogowej i przysufitowej.

      Drugi wariant to wainscot moulding uzupełniony symetrycznie umieszczonymi do dolnych, górnymi prostokątami. Pamiętajcie wszystkie prostokąty (dolny i znajdujący się nad nim górny) muszą być jednakowej szerokości lub...

... możemy pokusić się o taką oto wariację. Jeżeli obok drzwi czy okna macie wąskie odcinki ścian to, niezależnie od waszych preferencji,  zastosowanie prostokątów różnej szerokości będzie konieczne. Pamiętajcie: w przypadku wall moulding konieczne jest narysowanie planu wyklejenia, tak jak w wainscot moulding. 

 

      Ponieważ wal moulding jest bardzo widoczne na ścianie, najlepiej jest zrobić je w jej kolorystyce. Nie polecam kolorystyki kontrastowej, ponieważ ściana może przypominać zeszyt w kratkę :). 

     A wy co sądzicie o sztukaterii ściennej? Warto, czy może jednak zbędny wydatek? Mam nadzieje, że udało mi się przekonać nieprzekonanych, a te kilka rad praktycznych ułatwi Wam wykonanie własnego projektu.

 

Źródło: pinterst.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe