Patterns...

     Ten wpis to będzie taka mała ściąga z nazwami wzorów graficznych. Niektóre z nich zyskują u nas coraz większą popularność i mają już swoje polskie odpowiedniki. Inne niestety jeszcze czekają na swój moment i w tym przypadku posłużymy się ich angielskimi nazwami. Zatem do dzieła:


CHEVRON


 

     To chyba jeden z najpopularniejszych ostatnio wzorów. Zygzag (bo to jego polska nazwa) szturmem wdarł się na rynek wnętrzarski, ale nie tylko. W sklepach znajdziemy nie tylko poduszki czy tapety z tym wzorem, ale również marynarki, spódnice (takie w swojej ofercie ma napewno H&M).

 

Jeżeli szukacie dywanu o takim wzorze to wasz problem się rozwiązał. Są w naszym sklepie, w różnych wersjach kolorystycznych :).

 


HOUNDSTOOTH


 

     Houndstooth to w wolnym tłumaczeniu psi ząb. Czyż ta nazwa nie jest niezwykle trafna? Idealnie oddaje wygląd tego wzoru. Jednak poprawna, polska nazwa to pepitka. Wzór ten do świata mody wszedł dzięki legendarnej Coco Chanel. Kto z nas nie pamięta jej żakietów, czy ołówkowych spódnic z wysokim stanem właśnie we wzór "krzywej kratki". 

 


MORROCAN


 

    Morrocan nazywany jest u nas najczęściej marokańską koniczynką. Wzór ten ma swoje źródło w krajach islamskich. W związku z zakazem przedstawiania postaci ludzkich i zwierząt, jako formę dekoracji zaczęto stosować właśnie wzory graficzne (ośmiokąty, gwiazdy, fale itp). Powtarzane wzory mają w świecie islamskim znaczenie symboliczne (nieskończoności). Morrocan jest nieodzownym elementem nowojorskiego stylu. W każdym wnętrzu znajdziesz choć jeden przedmiot z tym wzorem. Koniczynka występuje na dywanach, obiciach, tkaninach, ceramice itp.

 


QUATERFOIL


 

    Nazwa pochodzi z łac. Quattour cztery i foilum liście. Wzór ten stanowi ogólny zarys czterech częściowo zachodzących na siebie kół. U nas ten wzór podobnie jak wzór Morrocan nosi nazwę marokańskiej koniczyny. Niestety nie ma polskiej nazwy odróżniającej je. Prawdopodobnie dlatego, że są one do siebie bardzo podobne i jeszcze nikt nie pokusił się na stworzenie dla nich odrębnej nazwy. Quaterfoil  był szczególnie popularny w Gotyku. Na elewacjach wielu katedr i kościołów pochodzącyh z tego okresu możemy do dziś odnaleźć ten wzór.

 

 


BASKETWEAVE


     ... czyli splot koszykowy i właśnie stamtąd został zapożyczony. Sploty mogą krzyżować się ze sobą prostopadle (jak jest to widoczne na kafelkach poniżej) lub pod kątem, co jest częste na barierkach schodów czy oparciach krzeseł.

'


IKAT


     Nazwa wzoru pochodzi od techniki barwienia tkanin. Wybaczcie, ale na czym ona polega nie będę tłumaczyć. Nie mam pojęcia. Wiem natomiast, że cechą charakterystyczną tkanin barwionych tą metodą jest rozmycie wzoru.

'

 


FRET, GREEK KEY


     Wzór ten często nazywany jest wzorem kluczem, czy greckim kluczem. A dlaczego greckim? Bo właśnie w antycznej Grecji ten wzór był najbardziej rozpowszechniony. Zdobiono nim ściany, tkaniny czy ceramikę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimo. iż na pierwszy rzut oka oba te wzory wydają się różne, oba noszą tą samą nazwę.

 

Identyczny dywan, jak na zdjęciu powyżej możecie odnaleźć w naszym sklepie.

 


LATTICE


      Lattice to najprościej mówiąc wzór kratownicy.

 


HEX HONEYCOMB


     Hex Honeycomb to wzór przypominający plaster miodu, często nazywany jest poprostu haksagonalnym.


HERRINGBONE


     Herringbone to nasza jodełka. Od dawien dawna stosowany na podłodze. Nadaje wnętrzu elegancji, dodaje klasy. Występuje w wersji klasycznej (każdy z nas ją zna) lub w wersji węgierskiej (u nas funkcjonuje nazwa jodełki francuskiej), gdzie krótsze boki przycięte pod kątem 45 lub 60 stopni, tworzą grot strzały. 


ARGYLE


     Wzór może mniej popularny, ale wypada o nim wspomnieć. Argyle to kolorowe romby (kojarzone ze szlifem diamentów),  na których krzyżują się linie w kontrastowym kolorze. Wzór ten pochodzi ze Szkocji gdzie w ok 1500 r pojawił się na skarpetach jednego z członków rodu Campbell. Zgodzę się jest to słaba rekomendacja: ze skarpet na salony :). Przypomnę jednak, że dni temu opublikowaliśmy wpis, który właśnie pokazuje jak świat mody i disagnu wzajemnie na siebie oddziałują. I to jest właśnie jeden z tych przykładów. Zresztą kto z nas nie pamięta swetrów i kamizelek  Burberry właśnie z wzorem Argyle. Z całą pewnością nie można im zarzucić braku klasy i elegancji.

 


HARLEQUIN


     czyli najprościej mówiąc karo - występujące na przemian kwadraty lub romby o kontrastowych kolorach.


CANING


     Jest to sposób tkania siedziska, oparć krzeseł, foteli i głównie tam jest stosowany, choć czasem występuje chociażby na tapetach.

 

     Dzisiejszy wpis był dłuższy niż zazwyczaj i mam nadzieje, że dobrneliście do tego momentu. Oczywiście można było wstawić jedynie tabelkę ze zdjęciem i nazwami wzorów, jednak mam nadzieje, że te kilka słów o każdym z nich przyczyni się do tego że łatwiej będzie je zapamiętać.

 

 Źródło: pinspire.com

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe