Jak ukryć karnisz?

      Czy zastanawialiście się dlaczego niektóre wnętrza gdy tylko na nie spojrzymy odrazu wydają nam się piękne, a inne mimo że niby wszystko gra nie mają tego czegoś?

Szczegół - ważny jest właśnie każdy element.

      Tworząc wnętrze wybieramy po kolei każdy detal i to właśnie one tworzą potem całość. Nie możemy odpuścić na żadnym etapie, bo inaczej potem to odpokutujemy. Ważny jest nie tylko kolor wnętrza, czy model kanapy. Faktem jest, że to je widzimy najpierw, ale one same nie utworzą nam pięknego wnętrza mimo, że będą najcudowniejsze. Liczy się obraz całości, więc musimy zwrócić uwagę na pozornie nie liczące się szczegóły. Takim drobnym, acz istotnym elementem jest właśnie karnisz, a właściwie konieczność jego zamaskowania. Właśnie ten wpis będzie tego dotyczył.

     


Jeżeli jesteście w trakcie budowy domu pomyślcie o zbudowaniu specjalnego korytka na karnisz sufitowy nad oknem. Najważniejszym problemem jaki tutaj będziecie musieli rozwiązać będą jego wymiary.


 

     Szerokość takiego korytka powinna być ok 40 cm szersza od szerokości okna (po 20 cm na stronę). A dlaczego akurat 20 cm? Bo tyle wystarczy by swobodnie zmieściły się  tam zasłony, po zsunięciu.

      Oczywiście ten wymiar to nie jest ścisły wyznacznik (tylko optimum) może być więcej lub mniej.  Wszystko zależy od tego w jakim miejscu macie okno, czy macie wystarczająco dużo miejsca po jego obu stronach, czy może wręcz przeciwnie macie własnie trochę więcej (np 40 czy 50 cm) i w tej sytuacji zostawienie kawałka pustej ściany nie ma sensu.

   Jeżeli musicie zrobić większą zabudowę rozważcie konieczność powieszenia kolejnej zasłony tak by wypełnić tą pustą przestrzeń w kieszonce, lub zastosujcie trik jak ze zdjęcia powyżej czyli wypełnijcie pustą przestrzeń szafką lub stolikiem oraz obrazkiem ściennym.

      A czy może być mniej niż 20 cm? Jak najbardziej tak, z tym, że wówczas zasłonka wejdzie wam w światło okna i wizualnie je zmniejszy.

      Planując szerokość zabudowy rozważcie układ ścian, zastanówcie się jak będą ustawione meble, weźcie pod uwagę szerokość okna (jeżeli macie duże a chcecie mieć możliwość zasłonięcia go w całości, kieszonka musi mieć wystarczająco dużo miejsca by te zasłonki pomieścić).

 

      Wysokość kieszonki to ok 10-12 cm. Tyle wystarczy by pomieścić szynę (która ma zazwyczaj grubość ok 1 cm), żabki (ok 2-2,5 cm) oraz by niewidoczna była taśma marszcząca wszyta w firankę. 

 

      Głębokość zabudowy to min. 14 cm.

      Tu wszystko uzależnione jest od tego jak wystający macie parapet, jak szeroki jest kaloryfer oraz jaki karnisz planujecie wybrać - szyna pojedyncza, podwójna, potrojna  - każda z nich ma inną szerokość, wymiary te są też różne u różnych producentów.

      Koniecznie uwzględnijcie ich wymiary, żeby nie okazało się że po powieszeniu firana będzie leżeć na wystającym parapecie czy kaloryferze.

      Pamiętajcie rozmiar szyny nie może idealnie pasować do rozmiaru korytka nawet jak nie macie kaloryfera, a parapet prawie nie wystaje poza okno. Firana po powieszenia marszczy się w związku z tym dobrze również by nie montować szyny zaraz przy ściance korytka od strony okna. Ok 2,5 cm przesunięcie w głąb pomieszczenia wystarczy by firana zyskała przestrzeń na swobodne marszczenie.

 


A jak wykończyć takie korytka?


 

      Jeżeli mamy taką możliwość i zależy nam na tym by wnętrze było bardziej nowoczesne wystarczy za pomocą karton- gipsu obniżyć pozostała część sufitu. I to wszystko.

 

      Jeżeli obniżanie sufitu nie wchodzi w grę lub chcemy mieć wnętrze bardziej klasyczne wystarczy użyć szerokiej (12-15 cm) sztukaterii przysufitowej.

 

      Możemy wykonać również specjalne obudowy z użyciem sztukaterii styropianowej, listw drewnianych lub tkaniny która kolorystycznie będzie pasować do naszych zasłon.

 

 

      Jeżeli i te rozwiązania wam nie pasuje można równie wzdłuż ściany z oknem zamontować prostą listwę maskującą karnisz. Chyba to najprostsze rozwiązanie i wymagające najmniej zaangażowania.

      Na koniec ostatnie rozwiązanie, czyli obniżenie sufitu z użyciem płyty karton - gipsowej, ale tylko po obwodzie pomieszczenia. W wersji nowoczesnej bez użycia jakiejkolwiek sztukaterii lub w wersji klasycznej z listwami dekoracyjnymi na granicy sufit-ściana i sufi-sufit. Takie rozwiązanie daje Wam możliwość umieszczenia listwy ledowej we wnęce która powstaje w suficie dzięki czemu uzyskacie efektowny sposób oświetlenia sufitu, które dodatkowo spowoduje wizualne podwyższenie pomieszczenia.

      I to by były wszystkie pomysły na ukrycie karnisza. Pamiętajcie, że w tych kieszonkach można również ukryć mechanizm rolet.

 

Źródło: homebook.pl, pinterest.com

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe